Od lat 60. światowe zużycie papieru wzrosło czterokrotnie, a zużycie papieru drukarskiego wzrosło sześciokrotnie. Zaledwie 10% światowej populacji (Europa Zachodnia i Ameryka Północna) zużywa ponad 50% światowego papieru.

Na całym świecie zużywamy codziennie ponad 1 milion ton papieru, a 93% papieru pochodzi z samych drzew, które możemy nazwać papierem pierwotnym. Papier stanowi również połowę stałych odpadów komunalnych. Przemysł celulozowo-papierniczy jest trzecim co do wielkości konsumentem energii i zużywa więcej wody do wyprodukowania tony produktu niż jakakolwiek inna branża i jest jednym z głównych emitentów gazów cieplarnianych na świecie.

Nasze zużycie papieru jest główną siłą napędową przemysłu leśnego: prawie połowa drzew ściętych komercyjnie na całym świecie trafia do produktów papierniczych. Jednak znaczna część tego zużycia papieru jest marnotrawstwem, a część z nich wiąże się z niszczeniem lasów, zanieczyszczeniem i emisjami związanymi ze zmianą klimatu.

Zużycie papieru wzrosło najbardziej w epoce komputerów i nowych technologii nawet pomimo postępu technologicznego, takiego jak komunikacja elektroniczna, która powinna oferować przecież znacznie lepsze alternatywy. Aż 45% wydruków biurowych trafia do kosza przed końcem dnia, w którym zostały wydrukowane: to nie tylko marnowanie drzew, to ogromna strata pieniędzy.

Co możesz zrobić?

Oszczędzanie papieru ma wiele zalet: oszczędzasz pieniądze, czujesz się dobrze i lżej stąpasz po ziemi. Zachęcamy do podejmowania wszelkich inicjatyw prowadzących do zmniejszenia ilości wydruków.

Jedną z nich jest outsourcing druku. Instytucje, organizacje oraz firmy, które wybrały ten sposób zarządzania swoim środowiskiem druku zanotowały zmniejszenie zużycia papieru o 10%. To znacząca liczba.

Być może najważniejsze jest to, że oszczędzając papier, ograniczamy konieczność wycinania drzew w celu wytworzenia nowego papieru. Wyprodukowanie jednej tony papieru wymaga 2-3-krotności jego wagi w drzewach. Wytwarzanie papieru z materiałów pochodzących z recyklingu, a nie z włókien pierwotnych, powoduje zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza o 74 procent i zanieczyszczenie wody o 35 procent.

Zbyt duże zużycie papieru jest marnotrawstwem i niepotrzebne oraz wywiera ogromną presję na środowisko. Rozszerzająca się produkcja i pozyskiwanie celulozy zagraża niektórym z ostatnich pozostałych naturalnych lasów oraz zależnym od nich ludziom i dzikiej przyrodzie. Światowy głód papieru również znacząco przyczynia się do zmian klimatu.

Myśl więc ekologicznie i chroń środowisko, jednocześnie oszczędzając pieniądze dzięki mniejszemu zużyciu papieru. Wszystko, co możemy zrobić, aby oszczędzać papier, pomoże zmniejszyć ilość śmieci trafiających na wysypiska, a także zmniejszy zużycie energii i zanieczyszczeń związanych z produkcją, transportem i recyklingiem nowych produktów papierowych.